Bigos, schab ze śliwką, kiełbaska, pieczeń.... idą świąta :)
Stół u cioci zastawiony po brzegi, a babcia cały czas nalega, żebyś jeszcze coś zjadła :) hmmm.
A co jeśli nie możesz niczego spróbować?
Na co mają zdecydować się wegetarianie, aby nie stracić świątecznego smaku? :)
W tym roku moje bożonarodzeniowe menu będzie odrobinę eksperymentalne:)
Testuję nowe przepisy na dania bez mięsa. Muszę przyznać, że na początku moją rodzinę ogarnęło lekkie przerażenie, ale z dnia na dzień jest coraz lepiej :)
Wegetarianizm, czy weganizm nie oznacza siedzenia przy stole z kromką chleba.
Wegetariańskie Święta wg 5porcji:)
1. Czerwony barszcz na zakwasie.
Zakwas:
- 1 kg buraków
- 2 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- kromka chleba razowego na zakwasie
Barszcz:
- 1/2 litra zakwasu buraczanego
- 1/2 kg buraków
- 1 por, marchew, pietruszka, cebula
- kawałek selera
- ziarenka ziela angielskiego
- liść laurowy, sól, pieprz
- sok z cytryny
Zakwas:
- 1 kg buraków
- 2 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- kromka chleba razowego na zakwasie
Barszcz:
- 1/2 litra zakwasu buraczanego
- 1/2 kg buraków
- 1 por, marchew, pietruszka, cebula
- kawałek selera
- ziarenka ziela angielskiego
- liść laurowy, sól, pieprz
- sok z cytryny
Obrane, umyte i pokrojone w plastry buraki razem z czosnkiem i listkami laurowymi wkładamy do kamionkowego naczynia lub słoika, zalewamy przegotowaną wodą, tak aby zakryć wszystkie składniki, Na wierzch układamy chleb. Przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Kiedy zakwas ma lekko kwaskowo-winny smak (5-6 dni) przecedzamy go i wstawiamy do lodówki. Warzywa na barszcz ( oprócz buraków) obieramy, zalewamy wodą i gotujemy ok. 20-30 minut. Po tym czasie dodajemy obrane i pokrojone buraki i gotujemy 15 minut. Zestawiamy całość z ognia i czekamy aż lekko przestygnie, dodajemy zakwas buraczany, sok z cytryny i doprawiamy. Gotowe! Przed podaniem mocno podgrzewamy, ale nie gotujemy. Barszcz podajemy z uszkami lub krokietami.
2. Bigos z soczewicą.
Danie wegetariańskie, w którym wyczujemy mnóstwo przypraw, takich jak: goździki, kminek, tymianek, kolendrę, itp. Do oryginalnego przepisu odsyłam na bloga: http://www.jadlonomia.com/
Jestem ciekawa takiej wersji bigosu, tym bardziej, że uwielbiam soczewicę :)
3. Smalec ze śliwką.
Co? Tak zareagowała moja mama:) prawdziwego smalcu nie da się podrobić. Może i nie, ale ten przepis jest wychwalany i ma same pozytywne komentarze. Smalec robiony z fasoli, z dodatkiem cebulki i suszonych śliwek, idealnie komponuje się z kiszonym ogórkiem.
Dokłady przepis: http://www.jadlonomia.com/
4. Pierogi z grzybami i kapustą.
Nie będę podawać przepisu na ciasto, bo pewnie każdy ma swój sprawdzony od lat :) Ciasto jest ważne, ale to co znajdziemy w środku także :) Od zawsze lubiłam pierogi z grzybami i kapustą, dlatego nie tęsknię za tymi z mięsem. Farsz powinien być dobrze doprawiony, a zapach grzybów musi "przejść" kapustę.
5. Pierniczki.
Przepis, z jakiego korzystam: http://www.mojewypieki.com/przepis/pierniczki-przepis-i
Najczęściej moje pierniczki to gwiazdki, bałwanki i choinki. W tym roku planuję ozdobić je czekoladą i kolorowymi pastylkami. :) a później zacznę rozdawać słodkie paczuszki wszystkim znajomym.
6. Do picia obowiązkowo kompot z suszu.
Do mojego kompotu wybieram suszone śliwki, morele, figi, jabłka, gruszki, pomarańcze i cytryny. Dodaję goździki, cynamon i miód. Jest pyszny zarówno na ciepło jaki i na zimno.
W czasie świąt pewnie skuszę się na kawałeczek ciasta robionego przez mamę i może spróbuję sałatki jarzynowej :) Dania podane powyżej będą towarzyszyły mi przez 3 dni świąt, postaram się przekonać innych, że mój bigos też jest pyszny :)
Pozdrawiam i pędzę do kuchni :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz