niedziela, 10 maja 2015

Zespół jelita drażliwego - jak sobie pomóc?


Ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia...? Dokucza Ci jedna lub kilka dolegliwości na raz?

Najczęściej po zaobserwowaniu takich objawów zaczynamy analizować swój jadłospis i eliminować niektóre z pokarmów. Jakie? Jako pierwszy znika nabiał, możemy przecież nie tolerować laktozy, albo wykluczamy gluten, który u wielu osób powoduje ciężke, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie przypadłości. Ale co wtedy, gdy po eliminacji produktów na min. 2 tygodnie dolegliwości nie znikają?  

Najprawdopodobniej cierpisz na nadwrażliwe jelito, chorobę, która może towarzyszyć człowiekowi przez lata, będąca źródłem złego samopoczucia, braku energii i ogólnego zmęczenia.

Jelito, którego praca zostanie zaburzona, staje się drażliwe i powoduje ból burzach, wzdęcia, zaparcia, biegunki i przelewanie w jamie brzusznej. Jak sobie z tym poradzić?





PRZYCZYNA

Niestey do tej pory nie są znane przyczyny występowania tej choroby. Skurcze i ruchy jelita mogą być nieprawidłowe w momencie nawet małego stresu, oczekiwania na coś, po zjedzeniu określonego produktu lub w zależności od sytuacji, w której spożywamy posiłek. 


LECZENIE

Nie ma żadnego skutecznego środka na cudowne wylecznie, ponieważ przyczyna jest nieznana. Podczas badania jelit u osoby mającej wyżej wymienione dolegliwości nie będzie żadnych niepokojących zmian, a więc można byłoby stwierdzić że pacjentowi nic nie jest. A jednak, przykre objawy występują! Chorzy pozostają pod kontrolą lekarza, który stara się uregulować pracę jelit, poprzez odpowiedną dietę, sposób życia i suplementację. Do pokarmów, które najczęściej powodują zaostrzenie choroby należą: czekolada, nabiał, alkohol i tłuste potrawy.


DIETA

Najlepszym sposobem w walce z tą dokuczliwą chorobą jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Codzienne zapisywanie zjadanych w ciągu dnia pokarmów i zaobserwowanych objawów pomoże wykluczyć żywność nasilającą dolegliwości.

1. Błonnik

Należy zwrócić uwagę, czy w Twoim przypadku pomaga, czy może przeszkadza. Dieta bogata w błonnik zalecana jest osobom z zaparciami, bez uczucia wzdęcia. Można zatem spożywać owoce, warzywa i zboża, natomiast osoby borykające się ze wzdęciami powinny raczej unikać dużej ilości błonnika, który może wywołać brzuch wielki jak balon :)

2. Woda

Odpowiednie nawodnienie to podstwa nie tylko w kwestii urody, ale także zdrowia. Powinniśmy wypijać 1,5l - 2l płynów dziennie w postaci niegazowanej wody lub herbat bez cukru. Uwaga! na sorbitol, którym słodzone są napoje i gumy do żucia - zaostrza bóle brzucha i wzdęcia.

3. Unikanie produktów wzdymających

A więc np. cukru, cebuli, kapusty, roślin strączkowych, dużej ilości surowych warzyw i owoców. 

4. Kawa i herbata

Osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit mogą zaobserwować zaostrzenie dolegliowści po wypicu kawy lub czarnej herbaty.

5. Nabiał

Produkty mleczne mogą być wrogiem u osób zmagajacych sie ze wzdęciami, bólami brzucha i biegunkami. Najlepiej jest wyeliminować nabiał na 2 tygodnie, a następnie ponowanie włączyć go do jadłospisu. Kiedy pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego znamy winowajcę.

6. Tłuste postrawy

Wędliny, parówki, pasztety, mięso baogate w tłuszcz i tkankę łączną mogą powodować nieprzyjemne objawy choroby.

7. Celebrowanie posiłku

Osoby chore nie powinny jeść w pośpiechu, na stojąco, w stresującej atmosferze. Dania powinny być bogate w sole mineralne i witaminy, nie za gorące,  nie za zimne, nie należy się objadać. Po posiłku najlepiej chwilę odpocząć lub pójść na spacer.

Zespół jelita drażliwego to najczęściej biegunki i zaparcia.

Przy biegunkach wybieraj: jasne pieczywo lub graham, kasze, ryż, ziemniaki, sałatę, marchew, seler, pietruszkę, jabłko, napar z czerwonych jagód, kisiel, jogurty naturalne, kefiry, kakao na wodzie.
Unikaj: mleka, warzyw strączkowych, kapusty, cebuli, słodkich ciast, soków owocowych, kawy, alkoholu, suszonych owoców, razowego pieczywa, otrębów.

Przy zaparciach wybieraj: pełnoziarniste pieczywo, kasze, otręby, kompot z suszonych śliwek, bulion warzywny, napary z mięty, rumianku, kopru wloskiego, pokrzywy, suszone owoce, ryby, surowe warzywa i owoce, kawę.
Unikaj: jasnego pieczywa, serów, ryżu, czekolady, mocnej herbaty, jagód, kakao.


Jak widać zespół jelita drażliwego to zmora, dopadająca coraz więcej osób. Ma wiele nieprzyjemnych objawów, utrudniających pracę i codzienne życie. Do tej pory nikt nie jest pewny jej przyczyny, dlatego moc jest w Tobie :) Jeżeli zmagasz się z tą chorobą (została nazwana chorobą cywilizacyjną) zacznij zapisywać swoje posiłki, każdy ból brzucha, czy biegunkę która Cię dopadnie, aby później móc mieć "czarno na białym" dowód, iż dany produkt nie jest dla Ciebie! Powodzenia!

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz