sobota, 25 października 2014

Dobry makaron...


25.10 - Międzynarodowy Dzień Makaronu!

A więc gotujemy wodę, wrzucamy makaron, dodajemy sos i świętujemy:)
Podczas dzisiejszego obiadu poczuj się jak prawdziwy Włoch! 








Na początku kilka słów o tym pysznym produkcie, który mylnie kojarzony był (i przez niektórych nadal jest) z wysokokalorycznym, ciężkim, niezdrowym daniem. MIT! Makaron "sam w sobie" ma mało kalorii, może być spożywany nawet CODZIENNIE, to dodawane do niego składniki i sosy powodują, że otrzymujemy bombę kaloryczną, po której nie możemy się ruszać.

Wybierając makaron w sklepie sięgajmy po ten produkowany z mąki uzyskanej z odmiany pszenicy twardej durum. Taki makaron po ugotowaniu nie będzie się kleił, a po jego zjedzeniu będziemy na dłużej syci. Wybierajmy makaron, którego powierzchnia jest szklista, bez plamek. Do produkcji makaronu nie powinno się używać soli, dlatego rezygnujmy z takiego z jej dodatkiem. 

Dobrze przygotowany makaron jest gotowany na  półtwardo, "al dente". Jeżeli ktoś nie wyobraża sobie niesłonego makaronu można lekko osolić wodę. Czas gotowania zależy od rodzaju makaronu, należy przestrzegać wskazówek zawartych na opakowaniu. Podczas gotowania kilka razy mieszamy makaron, aby nie przywarł do dna. Kiedy, już makaron będzie gotowy możemy do wody wlać kilka kropli ojelu, zamieszać i odcedzić, makaron nie będzie się kleił.

Jak już wcześniej wspomniałam sam makaron nie jest tuczący, ponadto zawiera cenne składniki odżywcze. Jest bogaty w węglowodany, minerały i błonnik. Zawiera witaminy B1, B6 i PP oraz kwas foliowy.  Spożywanie makaronu pomaga obniżyć ryzyko raka piersi, raka prostaty i zachorowania na cukrzycę typu 2. 

Najpopularniejsze rodzaje makaronu.


- cannelloni - makaron w kształcie dużej tuby, który faszerowany jest mięsem, warzywami lub serami;

- penne - mają kształt skośnej rurki, swoje zastosowanie znajdują w zapiekanach i zupach;

- lumache - o kształcie krótkiej rurki, idealne do zup, sałatek i zapiekanek, sprzedawane w różnych wersjach smakowych- z pieprzem, z pomidorem, ze szpinakiem;

- spaghetti - w Polsce przygotowywany z sosem bolognese, ma kształt sznureczków;

- pappardelle - płaski makaron cięty na szerokie, długie wstążki, które "plątają się", idealny do cięższych sosów;

-  fussili - popularne w Polsce świderki, podawane razem z zupami, w zapiekankach i sałatkach;

- fettuccine - grube wstążki idealnie komponują się z sosami, świeże fettuccine mają lekki, jajeczny smak;

- tagliatelle - makaron o takim samym kształcie jak pappardelle, sprzedawany w dwóch kolorach-naturalnym i zielony (do ciasta dodaje się szpinak), łączy się z różnymi sosami;

- gnocchi - małe muszelki, podawane z sosami lub serem;

- farfalle - ma kształt motylek lub kokardek, wykorzystywany do potraw z sosami, śmietaną lub do zapiekanek;

- ravioli - nadziewany makaron w kształcie "poduszki"(owalne, kwadratowe lub prostokątne), farsz do ravioli można skomponować z różnorodnych składników.

- lasagne - rodzaj makaronu, o kształcie szerokich, długich i płaskich plastrów  pasty wkorzystywanej do zapiekanek, szczególnie do dań z mięsa, sosu i sera;

Z pewnością każdy smakosz makaronu znajdzie coś dla siebie.

Dzisiaj na moim stole zagości zielony makaron tagliatelle z pieczarkami i serem mozzarella.

Dusimy na maśle pieczarki z cebulą. Gotujemy makaron "al dente" (ja nie solę wody). Mieszamy gotowy makaron razem z pieczarkami, wrzucamy mozzarellę, czekamy aż się rozpuści. Pyszne danie z makaronem gotowe! :)

Dla miłośników tradycyjnego spagetthii bolognase proponuję przygotować sos ze świeżych pomidorów lub z pomidorów z puszki. Podsmażone wraz z cebulą, z dodatkiem mięsa mielonego lub mięsa z kurczaka będzie w 100% lepsze i zdrowsze od chemicznego sosu z torebki ;)

Aaaa i nie zapomnijcie na koniec posypać wszytko startym żółtym serem ;)

Życzę smacznego świętowania! nie tylko dzisiaj;) 
Każdy dzień może być Międzynarodowym Świętem Makaronu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz